Przemysł motoryzacyjny rozwija się w zastraszająco ekscytującym tempie. Zaawansowane technologie i zmiany w sposobie przemieszczania zarówno ludzi, jak i rzeczy, zmuszają sektor do przyjęcia nowych procesów, integracji sztucznej inteligencji i dostosowania istniejących umiejętności.

Przyszłość mobilności to „EASCY” – zelektryfikowana, autonomiczna, współdzielona, połączona i aktualizowana co roku – przekształcająca rolę samochodu w hybrydę „trzeciego miejsca”, która będzie łączyć elementy domu i miejsca pracy. Nie może być bardziej ekscytującego czasu na pracę w tej branży. A jeśli tak nie jest, oto kilka trendów, o których warto wiedzieć:

Pojazdy autonomiczne nie są już takie straszne

Z badania wynika, że ludzie powoli akceptują technologię autonomiczną, przy czym konsumenci mniej obawiają się o bezpieczeństwo (49% w 2018 r. vs 73% w 2017 r.) – jest to trend spójny na całym świecie. Nadal jednak oczekują oni spójnych wyników w zakresie bezpieczeństwa. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 12 lat jazda autonomiczna będzie stanowić 40 procent całego ruchu drogowego – takie są trendy w motoryzacji, czy tego chcesz czy nie.

Internet rzeczy 

Gadżety przeszły długą drogę od czasu wprowadzenia pierwszej nawigacji satelitarnej w 2003 roku przez Toyotę. Biorąc pod uwagę wygodę, jaką oferują, nie minie wiele czasu, zanim samochody wyposażone w łącza IoT naprawdę się rozpowszechnią. Mówimy tu o spersonalizowanych podróżach i zaawansowanej infotainment, a także o składkach ubezpieczeniowych opartych na algorytmach i komunikacji między pojazdami. Wyobraźmy sobie samochód, który komunikuje się z infrastrukturą drogową lub informuje, kiedy naprawdę wymaga konserwacji.

Upadek tradycyjnej własności samochodu

Czy pozwoliłbyś komuś innemu prowadzić swój samochód za pieniądze? Jak wynika z raportów, wielu z nas by tak zrobiło. Rynek wspólnego użytkowania samochodów rozwija się w szybkim tempie, a na nasze ulice trafia wiele koncepcji. Idea ta rozprzestrzenia się tak szybko, że przewiduje się, iż do 2030 r. co trzeci przejechany kilometr „może być związany z koncepcją współdzielenia”. Co więcej, stwarza to nieoczekiwane możliwości produkcyjne w postaci rozwoju wnętrz wolnych od bakterii, czemu sprzyjają obecne trendy w motoryzacji. Żadnych okruchów z tyłu, dzieci.

zmieniaj dobrze biegi w samochodzie

zmieniaj dobrze biegi w samochodzie

Cyfryzacja zakłóca produkcję samochodów

Być może przemysł motoryzacyjny znajduje się na najwyższym poziomie od lat, ale cyfryzacja pozwala mu się jeszcze bardziej umocnić. Postępująca cyfryzacja i automatyzacja produkcji odsuwa procesy od pracy ręcznej, co prowadzi do zwiększenia wydajności produkcji i kosztów manualnych skrzyni biegów (co już przynosi dostawcom korzyści w wysokości 2,6 mld funtów). Systemy umożliwiające udostępnianie danych analitycznych w czasie rzeczywistym, druk 3D, wdrażanie „cobotów” (robotów współpracujących) i „wizji maszynowej”, która zapewnia bezpieczeństwo, zakłócają działanie tradycyjnych linii produkcyjnych.

Niezbędne są umiejętności ludzkie, to wciąż trendy w motoryzacji

W związku z powyższym cyfryzacja i automatyzacja w całej branży przynosi niezliczone korzyści. Maszyny nie są jednak w stanie wykonać zadań, które wymagają tak zwanych „umiejętności ludzkich”. Według Światowego Forum Ekonomicznego najważniejsze umiejętności w 2020 r. należą do tej kategorii i są to: rozwiązywanie złożonych problemów, krytyczne myślenie i kreatywność. Dorzućmy do tego zarządzanie ludźmi i inteligencję emocjonalną – i gotowe. Zatem zamiast obawiać się, że automatyzacja spowoduje, iż ludzie staną się zbędni, w rzeczywistości będą oni potrzebni bardziej niż kiedykolwiek. Kluczowe znaczenie będzie miało jednak podnoszenie kwalifikacji i przekwalifikowanie obecnych pracowników.